Polskie zwyczaje weselne

W ciągu blisko 20-letniej działalności Hotelu Sezam w Machowej zorganizowaliśmy około 500 wesel, co daje nam 1000 rozbitych kieliszków, 1000 zjedzonych serduszek z chleba z solą, 500 pierwszych tańców, 500 złapanych welonów i tyleż samo schwytanych muszek. Takie podsumowanie skłoniło nas do refleksji nad genezą tych wszystkich zwyczajów, w które obfitują polskie wesela. W dzisiejszym artykule przeanalizujemy pochodzenie oraz symbolikę polskich zwyczajów weselnych!

Czytaj więcej

Wielkanocne zwyczaje w Polsce

Znajdujemy się obecnie w epicentrum okresu wielkanocnego. Jest to czas obfitujący w różnego rodzaju zwyczaje oraz tradycje. Czy wiecie Państwo skąd tak właściwie wziął się rytuał malowania pisanek? Po co święcimy wielkanocne pokarmy? No i o co chodzi z tym całym śmigus-dyngus? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule o wielkanocnych zwyczajach w Polsce.

Czytaj więcej

Seria NAJ… Część I - NAJBARDZIEJ LUKSUSOWE hotele świata

Niniejszą publikacją rozpoczynamy nowy cykl artykułów pod tytułem “NAJ…”. Opowiemy Wam o najpiękniejszych, najdziwniejszych, najgorszych, najbardziej oryginalnych hotelach, restauracjach, zwyczajach związanych z naszą branżą z całego świata! Na pierwszy ogień bierzemy temat szczególnie nam bliski, chodzi bowiem o hotele. Przed Wami te najbardziej wyszukane, w których na pobyt mogą sobie pozwolić nieliczni. I już we wstępie możemy Wam zdradzić - mimo iż artykuł jest w całości naszego autorstwa, w zestawieniu tym nie znajdzie się nasz obiekt, Hotel Sezam w Machowej. Proszę Państwa, przed Wami 5 NAJBARDZIEJ LUKSUSOWYCH HOTELI ŚWIATA.

Czytaj więcej

Jakie atrakcje warto zapewnić na weselu?

Współczesne wesela już wcale nie muszą oznaczać ogromnej ilości jedzenia, ludowej kapeli i dwudniowych tańców do rana. Chodź wciąż bardzo modne są imprezy ludowe, tradycyjne, gdzie stoły uginają się pod masą jedzenia, orkiestra przygrywa do tańca, a wódka leje się strumieniami, to co raz to większą popularność zyskują wszelkie atrakcje dodatkowe. Obecnie na rynku funkcjonuje masa wyspecjalizowanych podmiotów, zajmujących się zapewnieniem różnorodnych atrakcji na Wasze wesele. Z których z nich naprawdę warto skorzystać, a które powoli przechodzą do lamusa? Jakie atrakcje warto zamówić na wesele w 2024 roku?

Czytaj więcej

Sylwestrowe tradycyjne w wybranych państwach świata

12 miesięcy temu pisaliśmy dla Was o postanowieniach noworocznych, konkretnie o jednym, najczęstszym - jak mądrze zmienić sposób odżywiania i wytrwać w nowym reżimie. Mamy nadzieję, że zawarte w artykule “Od nowego roku będę się odchudzać”, czyli o diecie słów kilka, wskazówki pomogły Wam nieco zrzucić na wadze lub odwrotnie - nabrać zdrowej i beztłuszczowej masy mięśniowej. Nie wyszło? Nic nie szkodzi, już za kilka dni pożegnamy stary rok, przewrócimy kartkę nie tylko w kalendarzu, ale również w naszym życiu i zaczniemy wszystko od nowa. Jednakże, najpierw czeka nas… Sylwester! Ta wyjątkowa noc, która rozciąga się zarówno na stary, jak i na nowy rok, podczas której bawimy się na balach, domówkach czy w gronie najbliższych nam osób z przysłowiowym “Sylwestrem z Dwójką”. A jak noc tę spędzają mieszkańcy innych państw świata? Zabieramy Was w podróż, podczas której złożymy wizytę w tych krajach, których zwyczaje i tradycje wydają się nam szczególnie interesujące.

Czytaj więcej

Jak się robi wesele?

She said yes! Ona powiedziała tak! Serdecznie gratulujemy! Znacie się od zawsze / ze szkoły / osiedlowego podwórka / za pośrednictwem wspólnych znajomych, a może spisaliście się poprzez aplikację randkową? Siły wszechświata doprowadziły do Waszego spotkania, zaiskrzyło, okazało się, że wiele Was łączy. Jesteście ze sobą już jakiś czas, może już bardzo długo, a może zupełnie krótko. Kochacie się i czujecie, że pragniecie spędzić resztę życia wspólnie. Zaręczyliście się! Zawsze marzyliście o tradycyjnym weselu, takim, na jakim już niejednokrotnie byliście i w ten sam sposób chcecie świętować własne zaślubiny. Ale jak się do tego zabrać? Byliście już na wielu tego tego przyjęciach, bo przecież żenili się Wasi krewni, przyjaciele, koledzy i koleżanki z pracy. Udział w ich weselach był przyjemnością, wystarczyło zorganizować odpowiednią kreację, makijaż, włosy, pieniądze w kopertę i zabawa do białego rana. Tylko jak to wygląda z drugiej strony? To będzie nasza wesele! Gdzie zacząć? Gdzie wysłać pierwszego maila, dokąd pójść najpierw albo pod jaki numer zadzwonić? JAK SIĘ ROBI WESELE? Spokojnie, bez paniki… już Wam wszystko wyjaśniamy, etap po etapie.

Czytaj więcej