Seria NAJ… Część I - NAJBARDZIEJ LUKSUSOWE hotele świata

Niniejszą publikacją rozpoczynamy nowy cykl artykułów pod tytułem “NAJ…”. Opowiemy Wam o najpiękniejszych, najdziwniejszych, najgorszych, najbardziej oryginalnych hotelach, restauracjach, zwyczajach związanych z naszą branżą z całego świata! Na pierwszy ogień bierzemy temat szczególnie nam bliski, chodzi bowiem o hotele. Przed Wami te najbardziej wyszukane, w których na pobyt mogą sobie pozwolić nieliczni. I już we wstępie możemy Wam zdradzić - mimo iż artykuł jest w całości naszego autorstwa, w zestawieniu tym nie znajdzie się nasz obiekt, Hotel Sezam w Machowej. Proszę Państwa, przed Wami 5 NAJBARDZIEJ LUKSUSOWYCH HOTELI ŚWIATA.

1. Burj Al Arab, Dubaj

Tę bryłę kojarzy każdy z Was, nawet jeżeli jeszcze o tym nie wiecie. Znany w polskiej wersji jako Burdż al-Arab, dubajski budynek w kształcie żagla od wielu lat zajmuje pierwsze miejsce w większości rankingów luksusowości hoteli. Nie jest to jedyny rekord, który został przyznany tej inwestycji. Budynek ten bowiem, mierzący 321 m, jest najwyższym na świecie niezawierającym pomieszczeń biurowych oraz najwyższym budynkiem hotelowym świata. “Żagiel” mieliśmy okazję zobaczyć na żywo w 2017 roku i musimy przyznać, iż ta odporna na huragany i trzęsienia ziemi konstrukcja jest naprawdę imponująca.

Próżno szukać w tym obiekcie pokoi hotelowych, ponieważ składa się on wyłącznie z apartamentów, których łącznie jest 202. Najmniejszy z nich ma powierzchnię ponad dwukrotnie większą od mojego krakowskiego mieszkania, czyli 169 m², największy z nich jest zaś większy od Waszych domów - 780 m². Oprócz jednostek mieszkalnych, w hotelu znajduje się kilka restauracji, dwa baseny, pomieszczenia spa, solarium, sauna, jacuzzi, siłownia, a także muzeum, biblioteka, lądowisko dla śmigłowców oraz kilkupiętrowe akwarium z prawdziwą, żywą rafą koralową.

Jak można się spodziewać, pobyt w takim hotelu to przeżycie iście królewskie (tudzież: shejkowskie). Goście mogą liczyć na zakwaterowanie w luksusowych wnętrzach, które zostały zaprojektowane specjalnie na potrzeby tego miejsca, a apartamenty o najwyższym standardzie posiadają złote i złocone elementy wyposażenia. Do dyspozycji Gości pozostaje lokaj, kucharz, ochrona, a także samochód z kierowcą. Według dzisiejszych cen na portalu booking.com cena za dobę w apartamencie dla 2 osób ze śniadaniem, to 16 000 zł, co stanowi sześć dziesięciokrotność ceny za pokój w Hotelu Sezam Machowa.

2. The Plaza Hotel, Nowy Jork

Hotel oceniany jako 2. na świecie pod względem luksusu również mieliśmy okazję zobaczyć na żywo, wiosną zeszłego roku, kiedy to właśnie przechodził renowację jednej z fasad. Tak naprawdę, wielu z Was również może kojarzyć ten obiekt, między innymi z takich filmów jak “Kevin sam w Nowym Jorku”, “Bezsenność w Seattle” czy seriali “Przyjaciele”, “Rodzina Soprano” oraz “W garniturach”. Co więcej, to właśnie tym hotelem w latach 1988 - 1992 zarządzał były Prezydent USA, miliarder i celebryta Donald Trump, który po nabyciu inwestycji zainwestował w jej renowację 50 milionów dolarów. W grudniu 1992 roku Hotel pod rządami Trumpa ogłosił upadłość.

Niemniej jednak zlokalizowany na skrzyżowaniu 5 Alei z Central Park South Hotel, który co kilka lat zmienia swoich właścicieli, funkcjonuje po dziś dzień i do dyspozycji swoich Gości oddaje 282 pokoje oraz 152 apartamenty. Pobyt w Plazie to połączenie historycznej tradycji z nowoczesnością, pokoje bowiem urządzone są (a jakże) w stylu królewskim i edwardiańskim, równocześnie zapewniając dostęp do telewizji kablowej czy internetu. Swoje usługi świadczą kamerdynerzy, nianie oraz konsjerż. Obiekt umożliwia organizację wydarzeń typu bale, wesela, gale, spotkania biznesowe czy bankiety charytatywne.

Sprawdziliśmy cenę pobytu dla dwóch osób ze śniadaniem. Według portalu booking.com jedna doba w Hotelu Plaza Nowy Jork to koszt 4 669 zł, co stanowi osiemnasto krotność ceny w Hotelu Sezam Machowa. Czy warto przepłacać? Być może, ale obiektywnie musimy stwierdzić, że biorąc pod uwagę ogólnie wysokie ceny zakwaterowania na nowojorskim Manhattanie, cena ta, jak za pobyt w drugim najbardziej luksusowym hotelu świata, nie jest bynajmniej, niedorzeczna.

3. Emirates Palace, Abu Dhabi

Po miejsce trzecie w rankingu najbardziej luksusowych hoteli świata ponownie wracamy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, tym razem do stolicy tego kraju - Abu Dhabi. Jak czytamy w opisie hotelu na booking.com (aktualna cena za noc: 4 000 zł dla dwóch osób ze śniadaniem), wystrój wnętrz, łączący srebro, złoto i szklaną mozaikę, przywodzi na myśl bogatą historię arabskiej gościnności. Wszystkie pokoje i apartamenty typu suite wyposażone są w luksusową pościel oraz eleganckie meble. Obejmują one przestronne, wyłożone marmurem łazienki i dysponują iPadem mini ze zintegrowanym systemem sterowania wyposażeniem pokoju, interaktywnym telewizorem HD z dostępem do ponad 150 kanałów, bezpłatnymi filmami i usługą On Demand oraz bezpłatnym WiFi przez szybkie łącze. Oferta obejmuje całodobową obsługę lokaja.

Co ciekawe, Hotel od początku swojego operowania (czyli roku 2005) do roku 2020 był zarządzany przez najstarszą na świecie sieć hotelarską Kempinski, założoną przez pochodzącego z Polski Bertholda Kempinskiego. Na przestrzeni blisko 20 lat swojej działalności, obiekt gościł takie gwiazdy jak Christina Aguilera czy Justin Timberlake. Hotel “zagrał” również w filmach: “Szybcy i wściekli 7” czy “Królestwo”.

Emirates Palace to 390 apartamentów, w większości wyłożonych złotem i marmurem, 2 centra spa, 40 sal konferencyjnych, długa na 1,3 km prywatna plaża, przystań dla jachtów, 2 lądowiska dla helikopterów, sala bankietowa na 2500 osób, liczne butiki luksusowych marek oraz kilka restauracji serwujących dania wielu kuchni świata.

4. Hotel George V, Paryż

W naszym dzisiejszym zestawieniu w końcu doczekaliśmy się pierwszego (i ostatniego) obiektu europejskiego. Do numeru 4. dolecimy mniej więcej półtoragodzinnym lotem, a za pobyt zapłacimy w euro, Hotel George V bowiem znajduje się w stolicy Francji, Paryżu. Ile dokładnie zapłacimy za nocleg w tym przybytku? Według aktualnego cennika na booking.com pokój dla 2 osób ze śniadaniem to koszt ok. 10 000 zł. Jest to 2,5 razy więcej niż w numerze 3, ale jednak historyczne hotele w kraju nad Sekwaną, a zwłaszcza w jego centrum, rządzą się swoimi cenami. Obecnie obiekt stanowi część sieci Four Season, międzynarodowej korporacji z siedzibą w Kanadzie, która może poszczycić się aż 84 obiektami zaliczonymi do najbardziej luksusowych hoteli świata.

Sam Four Season Hotel George V Paris zlokalizowany jest w centrum Paryża, przy Alei Georges V, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Z pokojowych tarasów roztacza się zapierający dech w piersiach widok na najbardziej romantyczne miasto świata. Cechą charakterystyczną wnętrz tego paryskiego hotelu są dekoracje kwiatowe autorstwa Jeffa Leathama, amerykańskiego projektanta, kojarzonego głównie z kompozycjami właśnie florystycznymi, będącego jednocześnie dyrektorem kreatywnym hotelu George V, ale również dwóch innych obiektów marki Four Seasons: Beverly Hills i Filadelfia.

Na szczególne uznanie zasługuje oferta gastronomiczna obiektu, tylko w tym jednym budynku mieszczą się bowiem 3 restauracje, które łącznie szczycą się aż 5 gwiazdkami przewodnika Michelin. Restauracja Sezam w Machowej aktualnie jeszcze nie posiada ani jednej tego typu gwiazdki, ale na nasze usprawiedliwienie należy dodać, iż w całej Polsce obecnie (luty 2024) jedynie 3 lokale owym wyróżnieniem mogą się szczycić. Jak już wspomnieliśmy, średnia cena za pobyt w tym hotelu dla dwóch osób ze śniadaniem to 10 000 zł za dobę. Kwota ta, naturalnie, nie obejmuje posiłków (oprócz śniadań), które zamówimy w jednej z hotelowych restauracji, możemy jednak się domyślić, że rachunek za konsumpcję może podwoić koszt pobytu.

5. The Ritz-Carlton, Hongkong

Stawkę dzisiejszego notowania NAJ… zamyka obiekt znanej jako synonim najwyższego luksusu i prestiżu marki Ritz-Carlton. Co prawda ten, któremu poświęcimy kilka najbliższych akapitów, zlokalizowany jest w Azji, a dokładnie w Hongkongu, to skojarzenia z Europą i ponownie z Paryżem są trafne. Sieć ta swoją nazwę zawdzięcza szwajcarskiemu hotelarzowi, Cesarowi Ritzowi (o którym wspomnieliśmy w artykule Dlaczego Szwajcaria jest kolebką europejskiego hotelarstwa?), który w swojej karierze zarządzał między innymi właśnie Hotelem Ritz w Paryżu. To ten Hotel, w którym swoją ostatnią noc spędziła Księżna Diana.

Wróćmy jednak do piątego najbardziej ekskluzywnego hotelu świata. Co czyni go wyjątkowym? Przede wszystkim wysokość, na jakiej zlokalizowane są pokoje, są to albowiem piętra od 102 do 118. Ciekawostką jest, iż obiekt ten w latach 2011 - 2020 był najwyższym hotelem świata, jednak otwarcie w roku 2020 Shanghai Tower pozbawiło Ritz - Carlton Hongkong tego tytułu.

To właśnie tutaj Goście mogą delektować się wybornym koktajlem w najwyższym barze na świecie. Uzupełnieniem oferty jest 5 restauracji, w tym 2 wyróżnione gwiazdką Michelin. Tak położony obiekt zapewnia niezapomniane widoki na panoramę miasta. Sprawdziliśmy ceny, z jakimi trzeba się liczyć dokonując rezerwacji w Ritzie. Za standardowy pokój dla 2 osób ze śniadaniem zapłacimy około 5 000 zł. W tej kwocie otrzymujemy 50-metrowy apartament z absolutnie oszałamiającym widokiem (powyżej setnego piętra) oraz dostęp do basenu zlokalizowanego na dachu budynku. Za jednostkę typu premier zapłacimy ponad dwa razy więcej (12 000 zł), jednak wtedy nasze zakwaterowanie to 115-metrowy apartament z panoramicznym widokiem na Zatokę Wiktorii.

Wysokość hotelu zdecydowanie stanowi o jego przewadze konkurencyjnej, ale jest też źródłem wielu problemów dla Dyrekcji obiektu. 9 sierpnia 2017 roku, córka polityka Liao Rong-jiu, Liao Yilin wyskoczyła z 89. piętra na wysokości 404 m n.p.m., rozbijając przy tym wystające okna poziomu 10. Do kolejnego tragicznego zdarzenia doszło 14 stycznia 2018 roku, kiedy to Dyrektor południowokoreańskiej firmy produkującej czekoladę zamordował swoją żonę i syna. Masakra miała miejsce w pokoju 31 na poziomie 109, a jej przyczyną było niepowodzenie biznesowe. Stosunkowo niedawno, bo 30 czerwca 2022 roku media na całym świecie obiegła wiadomość o śmierci celebrytki i influencerki, instruktorki yogi Aqua Chow. Kobieta została odnaleziona w pokoju 05 na poziomie 106 po tym, jak jej były partner, Alex Lo, zamordował ją, zadając ofierze nożem 30 ran kłutych..

Na zakończenie i podsumowanie naszego rankingu, należy zaznaczyć, iż ocena hotelu zawsze będzie subiektywna i uzależniona od wielu czynników. Osoba dokonująca ewaluacji ma swoje oczekiwania, wyobrażenia, a przede wszystkim doświadczenia, wynikające zarówno ze swojego stałego standardu życia, jak i wcześniejszych obiektów zakwaterowania, z których usług korzystała. Dla jednych luksusem będzie ultra nowoczesny wieżowiec, dla innych 100-letni pałac w historycznej zabudowie. My, tworząc powyższy ranking, celem wyzbycia się wszelkich odczuć subiektywnych, o jego wykreowanie poprosiliśmy sztuczną inteligencję. To właśnie chat GPT wskazał powyższych 5 najbardziej luksusowych świata, my zaś zajęliśmy się ich charakterystyką. Warto zwrócić uwagę, iż 40% wskazanych przez AI hoteli to budynki historyczne (Plaza oraz George V). Pozostałe 60%, a zatem większość to hotele nowoczesne (Burj Al Arab, Emirates Palace oraz The Ritz-Carlton). To niezwykle cenna informacja na temat hotelowych preferencji sztucznej inteligencji.

Autor artykułu: Karol Peszko