Atrakcje w pobliżu Hotelu Sezam Machowa

Zgodnie z obietnicą złożoną w naszej ostatniej publikacji, Wakacje w Hotelu Sezam Machowa, wracamy do Was z rekomendacjami atrakcji, które warto odwiedzić podczas pobytu w naszym obiekcie. Dzisiaj skupimy się na miejscach, do których własnym samochodem dojedziecie w mniej niż 30 minut!

Miejsce: Muzeum Lalek Filia Lipiny
Odległość: 5 km
Orientacyjny czas dojazdu: 6 minut

Filia Muzeum Lalek z Pilzna w Lipinach położona jest przy głównym trakcie komunikacyjnym DK94 Tarnów - Dębica. Nie jest możliwe jadąc tą trasą, nie zauważyć malowniczo położonej miniaturowej wsi inspirowanej Lipcami Reymontowskimi, w której tętni życie codzienne takie jak przed stu laty. Po polach i w zagrodach krzątają się gospodarze, na łąkach pasą się krowy, kowal podkuwa konie, młyn miele zboże pełną parą. Wieś jest pełna bosonogich dzieci, a w przydomowych ogródkach kręcą się gospodynie, kościół w niedzielę zapełnia się wiernymi. Karczma Jankiela pełna gospodarzy, którzy przy stołach omawiają sprawy związane z gospodarowaniem. Unikatowym elementem wsi jest fragment żydowski z miniaturową synagogą w której można uczestniczyć w modłach szabatowych, oraz miniaturowym kirkutem. Za wsią taborem rozłożyli się cyganie. Powrót do tamtych czasów jest łatwiejszy dzięki bujnej roślinności oraz śpiewającym ptakom, które upodobały sobie ten zakątek. Z pomiędzy drzew wyłania się bryła bajkowego zamku, który jest centralnym punktem Bajkowego Ogrodu.W budynku oprócz słynnej z dobrego jedzenia i 135 różnych smaków pierogów /i bezglutenowych/ "Gospody u Wiedźmy" można obejrzeć unikatową w skali kraju wystawę oryginalnych lalek japońskich.

Źródło: muzeumlalek.pl/pl/filia-lipiny



Źródło: maszwolne.pl

Miejsce: Muzeum Lalek w Pilźnie
Odległość: 8 km
Orientacyjny czas dojazdu: 10 minut

Pracownia Artystyczna „Kasia” rozpoczęła działalność w 1981r. Początkowo zajmowała się opracowaniem i wykonywaniem strojów na gotowe korpusy lalek. Takie też było w tym czasie zapotrzebowanie. Lalki w strojach ludowych stanowiły typową pamiątkę z Polski. Kupowali je przeważnie turyści z zachodu. Pracownia otrzymała jedną z pierwszych koncesji na samodzielny eksport swych wyrobów. Od 1988 r. do chwili obecnej ze zmiennym szczęściem wiele wyrobów pracowni muzealnych jest sprzedawanych za granicę. Wykorzystując zdobyte doświadczenie, umiejętności oraz ogromną ilość wzorów własnych wraz z bardzo liczebną kolekcją lalek ze świata, otwarte zostało Muzeum Lalek w Pilźnie. W Muzeum Lalek można obejrzeć wystawy „Lalki z całego świata”, „Lalki polskie”, „Na babcinym strychu”, „ Królewna Śnieżka” największą w Polsce kolekcję lalek japońskich.

Źródło: muzeumlalek.pl

Aktualne godziny otwarcia prosimy sprawdzać na stronie Muzeum: http://www.muzeumlalek.pl/pl/o-nas



Źródło: visiton.pl

Miejsce: Park Dinozaurów i wieża widokowa w Głobikowej
Odległość: 20 km
Orientacyjny czas dojazdu: 20 minut

Na miejscu znajduje się pięć figur dinozaurów oryginalnych wielkości (m.in. triceratopsy, diplodok, pteranodon) wystarczająco, żeby ucieszyć trzylatkę a nawet i starsze dziecko zafascynowane dinozaurami. Można tu miło spędzić godzinę – dwie. Na wieżę prowadzą strome schody. Samo wejście na górę, w wietrzny dzień robi wrażenie. Z wieży rozciąga się wspaniały widok na Polskie Karpaty Wschodnie.

Źródło: turysta.org

Park czynny jest przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Wejście darmowe.



Źródło: http://cudaregionu.fundacja-hereditas.pl

Miejsce: Osada Słowiańska w Stobiernej
Odległość: 26 km
Orientacyjny czas dojazdu: 28 minut

Osada Słowiańska w Stobiernej to miejsce, w którym przeniesiemy się w czasie prawie 1000 lat wstecz i poczujemy prawdziwie średniowieczną atmosferę. Usytuowany na szczycie wzgórza gród warowny przypomina ten, którego ślady odkryto nad Wisłoką. Jako skansen służy rozpowszechnianiu wiedzy o warunkach, w jakich żyli nasi przodkowie. Jednak Osada Słowiańska to nie tylko miejsce dla pasjonatów historii średniowiecza. To przede wszystkim świetny pomysł na niedzielny wypad dla całej rodziny, bowiem liczne atrakcje czekają tu na młodszych i starszych. Śmiałkowie mogą spróbować swoich sił w łucznictwie lub wcielić się w rolę mincerza wybijając samodzielnie naszego grodowego miedziaka. Z zagrody przy jednej z chat zwiedzających wypatrują dwie towarzyskie kózki. Istnieje także możliwość zakupu ręcznie wykonanych zabawek i pamiątek.

Źródło: osadastobierna.pl

Informacje na temat zwiedzania prosimy sprawdzać na stronie https://www.osadastobierna.pl/zwiedzanie-osady/.



Źródło: osadastobierna.pl

Miejsce: Centrum Edukacji Ekologicznej i Park Owadów
Odległość: 26 km
Orientacyjny czas dojazdu: 28 minut

Po sąsiedzku, na stoku wzgórza na którym znajduje się Osada Słowiańska jest Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Park Owadów i Pajęczaków. CEE jest innowacyjnym ośrodkiem edukacyjnym. W szerokim wachlarzu działań Centrum Edukacji Ekologicznej szczególne miejsce zajmuje ochrona różnorodności biologicznej i krajobrazowej. Na terenie Centrum w naturalnie zagospodarowanym parku znajduje się 17 figur wiernie odwzorowujących budowę anatomiczną owadów i pajęczaków w około 200 krotnym powiększeniu. Przy każdym owadzie znajduje się tablica informacyjna zawierająca ciekawostki na temat każdego z nich.

Źródło: osadastobierna.pl

Informacje na temat zwiedzania prosimy sprawdzać na stronie https://www.osadastobierna.pl/zwiedzanie-osady/.



Źródło: osadastobierna.pl

Miejsce: Tarnów
Odległość: 20 km
Orientacyjny czas dojazdu: 20 minut

Tarnów to duże, niegdyś wojewódzkie miasto, liczące obecnie ok. 100 000 mieszkańców. Korzystając z fantastycznego opisu z bloga podróżniczego ruszajwdroge.pl, przygotowaliśmy dla Was krótki opis miejsc, które koniecznie musicie odwiedzić w Tarnowie.

Rynek wraz z Ratuszem
To z powodu Rynku i architektury okalających go kamieniczek z podcieniami Tarnów nazywany jest "Perłą Renesansu". Jednym z najciekawszych budynków jest tu Ratusz. Do złudzenia przypomina ten w Sandomierzu. Jego styl jest pomieszany, bo częściowo gotycki (a więc pamięta czasy średniowiecza), a częściowo przebudowany w XVI wieku w stylu renesansowym (taka była wtedy moda). Rzut oka na górę i od razu wzrok przyciąga attyka wzorowana na attyce krakowskich sukiennic. Ze szczytu spogląda 14 par oczu maszkaronów.



Źródło: ruszajwdroge.pl

Zabytkowa Bima
Tarnowska bima to jedyna pozostałość po Starej Synagodze zbudowanej w XVII wieku. Wiesz już, że przed wojną Tarnów był miastem w połowie żydowskim. Dziś po tej grupie niewiele w mieście zostało śladów. Bima to jedno z nich. Otoczenie Bimy, pobliski plac Rybny oraz mury miejskie zostały gruntownie wyremontowane w 2011 roku i stanowią wizytówkę miasta. Jeśli ma się szczęście można tu trafić na imprezy artystyczne i upamiętniające miejscowość ludność żydowską. Odbywają się tu szczególnie latem.



Źródło: ruszajwdroge.pl

Brama Seklerska
Brama Seklerska jest darem węgierskiej fundacji i węgierskiego miasta dla Tarnowa. Wyrażenie Sekler (siculi) oznacza lud, naród i jednocześnie misję strzeżenia granic Królestwa Węgierskiego. Seklerzy zamieszkiwali tereny wysunięte najbardziej na wschód w zagłębieniu Karpat. Ich rola jest bardzo istotna dla historii i życia intelektualnego Węgrów. Do XIV wieku pojęcie Seklerzy było traktowane na równi z pojęciem szlachta.Brama mieści się w tzw. "węgierskim zakątku Tarnowa" - na skwerze Petöfiego (węgierski poeta, adiutant gen. Bema). Brama wprowadza nas na plac, gdzie stoi pomnik Petöfiego oraz 2 kopijniki. Wszystko to dary naszych węgierskich bratanków. W Polsce są tylko trzy takie bramy.



Źródło: ruszajwdroge.pl

Szlaki, uliczki, pamiątki, "Tarninówki"
Tarnowa nie jedzie się zobaczyć. Tarnów się zwiedza. Raz, drugi, trzeci. Potem wraca i podziwia na nowo. Te 15 punktów, które opisaliśmy to świetny start Twojej przygody w Tarnowie. Jeśli lubisz miejskie spacery i wybierzesz się do Tarnowa na więcej niż jeden dzień, to uwierz mi, że świetnie się tu odnajdziesz. W Tarnowie przygotowano tematyczne ulotki, z którymi można podążać poznając miasto. I tak mamy m.in. "Tarnów w 330 minut", "Tarnów - Polski Biegun Ciepła", "Tarnów w 3 dni", "Tarnów - Perła Renesansu", "Tarnów dla najmłodszych", "Tarnów - kultura żydowska" czy "Szlak Leliwitów Tarnowskich" (to Ci, którzy założyli miasto).



Źródło: ruszajwdroge.pl

Miejsce: Ekspozycja Historyczno - Dydaktyczna przy Górze Śmierci w Paszczynie
Odległość: 33 km
Orientacyjny czas dojazdu: 30 minut

Działająca u podnóża Góry Śmierci Ekspozycja historyczno - dydaktyczna w Paszczynie jest integralną częścią Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, funkcjonującego w strukturach Centrum Kultury Gminy Dębica. Obrazuje ona historię i działanie obozów pracy przymusowej oraz poligonu Waffen SS „Truppenübungsplatz Heidelager” w Pustkowie, w latach 1940 – 1944, a ponadto cały kontekst dziejów powiatu dębickiego i jego mieszkańców w okresie II wojny światowej. W skład Ekspozycji stałej wchodzą multimedialne wystawy i prezentacje, oparte na przenikających się wzajemnie warstwach – ikonograficznej, dźwiękowej, filmowej i tekstowej. Istotnym jej elementem są makiety głównych zabudowań poligonu i obozów pracy. Na wystawie można zobaczyć także oryginalne wyposażenie wnętrz, pochodzące z tamtej epoki oraz setki eksponatów i dokumentów związanych z historią dzisiejszych terenów Gminy Dębica w latach 1939 – 1945. Szczególnie istotną częścią Ekspozycji są aranżacje plastyczne poświęcone zagładzie więźniów, relacje „Historii Mówionej” byłych więźniów oraz edukacyjne prezentacje multimedialne z wykorzystaniem ekranów dotykowych.

Informacje na temat zwiedzania dostępne są na stronie Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania: https://www.ecpip.pl/zwiedzanie.html.



Źródło: ugdebica.pl

Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas miejsca, warte odwiedzenia, a zlokalizowane w odległości do 30 minut jazdy od Hotelu Sezam w Machowej, pomogły Was przekonać, że przyjazd do nas jest naprawdę dobrym pomysłem. Dzięki niedalekiej odległości oraz krótkiemu czasie dojazdu zapewniamy, że wszystkie wymienione atrakcje zwiedzicie w ciągu jednego przedpołudnia, zatem zakładając wyjazd po wczesnym śniadaniu, na pyszny obiad do Restauracji Sezam z pewnością zdążycie :).

Autor artykułu: Karol Peszko