Motywy weselne - trendy 2023

Święta Wielkanocne, które właśnie za nami, wyznaczają zakończenie okresu Wielkiego Postu, tym samym rozpoczynając kolejny sezon weselny. Dla wielu Par Młodych jest to pora planowania swojego ślubu, między innymi pod względem dekoracji. Jakie tematy, motywy oraz kolory będą królować w najbliższych miesiącach? O tym w dzisiejszej publikacji!

Przede wszystkim musimy ustalić sobie bardzo ważny fakt: trendy to moda, nie obowiązek. Mogą być osią, wokół której będziemy tworzyć nasze wesele, luźną inspiracją lub w ogóle kwestią pominiętą. To Wasz dzień i to Wy decydujecie jak będzie wyglądał. Przedstawione przez nas propozycje to tylko wiedza, którą nabyliśmy w drodze zawodowych przygotowań oraz licznych publikacji na ten temat. Zatem pamiętajcie - macie ewentualność skorzystać, ale równie dobrze, możecie wszystko zrobić po swojemu.

W ciągu kilku ostatnich lat, w branży weselnej zauważamy pewną stabilizację jeśli chodzi o dekorację. Ten brak większych zmian jest odmiennością, samą w sobie, ponieważ tak jak w latach poprzednich trendy zmieniały się z roku na rok, tak w 2023 po raz kolejny swój triumf będą świeciły motywy boho, rustykalny oraz ogólnie szeroko rozumiany powrót do natury. Na szczęście kreatywność Par Młodych oraz dekoratorów sal weselnych pozwala na różnorodną interpretację tych wątków, dzięki czemu każde przyjęcie jest na swój sposób wyjątkowe.

Jaki motyw do sali weselnej?

Niezależnie od tego na jaki kolor, fabułę czyli temat lub po prostu motyw się zdecydujecie, zwróćcie uwagę na mnogość aspektów, w których możecie go wykorzystać: od zaproszeń przed dekorację w kościele oraz sali weselnej, przystrojenie stołów wraz z winietkami, prezenciki dla Gości czy akcenty w kreacji zarówno Pani Młodej jak i Pana Młodego. Należy pamiętać, aby motyw był zgodny nie tylko z Waszymi preferencjami ale również innymi wymiarami tego dnia: charakterystyką przyjęcia, ubiorem Pary Młodej, oprawą muzyczną oraz salą. To właśnie wnętrze, w którym odbędzie się wesele zdeterminuje styl dekoracji, które oprawią Wasz dzień. Rustykalizm może nie do końca sprawdzić się we wnętrzach pałacowych, z boho zaś raczej powinni zrezygnować Narzeczeni, którzy zdecydowali się na ultranowoczesne sale z podświetlanymi ledowo sufitami. W, mających również swój klimat remizach, prawdopodobnie nie sprawdzi się glamour. Dlatego więc, jeśli decydując się na organizację wesele, mamy już silne preferencje dotyczące jego motywu, absolutnie powinniśmy je wziąć pod uwagę już na etapie wyboru lokalu. Hotel Sezam Machowa oddaje do Państwa dyspozycji dwie sale. Pierwszą, na parterze rozdzieloną na osobne strefy konsumpcyjną i taneczną. Sala konsumpcyjna architektonicznie i dekoracyjnie tworzy wnętrze o nowoczesnej bryle ale ciepłym i przytulnym klimacie, gdzie złoto, beż oraz wstawki dębowe zapraszają do biesiady w towarzystwie najbliższych. Przestrzeń taneczna zaś, to klasyczna sala balowa w kształcie symetrycznego wieloboku z oknami udekorowanymi białymi woalowymi firanami, czego dopełnieniem są zasłony w modnym kolorze butelkowej zieleni z cyrkoniowymi zdobieniami. Napinany biały sufit dodaje nowoczesności, a elementem dominującym jest zawieszony wysoko nad powierzchnią taneczną kryształowy żyrandol. Sala na I piętrze to z kolei wnętrze raczej neutralne, luźno nawiązujące do stylu art deco, gdzie zdobione tkaniny wykorzystane do dekoracji okien i ścian oraz umieszczona nad strefą do tańca rozeta to delikatne elementy, które bezproblemowo przyjmują wszelkie kolejne ozdoby i dekoracje. Dzięki tak nienachalnemu wykończeniu naszych wnętrz, macie Państwo pewną dowolność przy wyborze tematyki Waszego przyjęcia, a każde dodane przybranie z pewnością harmonijnie wpasuje się w stałe moduły wystroju.

Trendy weselne 2023

Do innych aspektów, w których przejawiać się będzie wybrany motyw, jeszcze powrócimy (już niedługo na naszym blogu artykuł W czym do ślubu?). Dziś jednak skupimy się na temacie dekoracji w poszczególnych klimatach. W nowoczesnym budynku, w którym mieści się Hotel Sezam Machowa, z pewnością fantastycznie sprawdzi się styl minimalistyczny. Charakteryzuje się on ograniczeniem do minimum wymagań, potrzeb i dążeń* (sjp.pwn.pl). Nie musi to jednak oznaczać rezygnacji z pięknego wesela. Minimalizm również może być atrakcyjny, bowiem mniej, bardzo często, oznacza więcej, a wybór tego stylu wielokrotnie jest rozwiązaniem świadczącym o klasie i wysokim poczuciu estetyki ze strony Organizatorów przyjęcia. W praktyce motyw ten będzie po prostu oznaczał rezygnację z ornamentycznych zdobień na rzecz prostych, geometrycznych form oraz elementów funkcjonalnych. W kwestii barw zwracamy uwagę na klasykę, tzn. odcienie pastelowe oraz kolory takie jak biel, szarość czy beż. Minimalizm to subtelność, delikatność, prostota form, czyli założenia, które zawsze są na czasie. Z uwagi na swoją neutralność, minimalizm przyjmie wszelkie wariacje, które postanowicie uwzględnić w tworzeniu nastroju, takie jak dodatki w mocnych kolorach (proponujemy akcenty butelkowej zieleni, bordo a nawet czarne).

Opisany powyżej temat możemy urozmaicić o styl rustykalny. Jego głównymi cechami są również proste formy, uzupełnione o sporą ilość drewna oraz ciepłe barwy. Można zatem powiedzieć, że jest to minimalizm połączony z powrotem do natury. Rustykalizm wiąże się bezpośrednio z wsią i jej mieszkańcami, skupiając się jednak wyłącznie na wynikających z tego związku pozytywnych stronach takich jak sielskość, bliskość natury, elementy ludowe czy odpoczynek na łonie natury. Goście wesela rustykalnego powinni poczuć się jak za dawnych lat, jak na wiejskich wakacjach u dziadków, gdzie dni mijały na beztroskiej zabawie w poczuciu bezpieczeństwa i harmonii. Kolory, które należy rozważyć w przypadku tej formy to ponownie biel oraz beż ale również kolory ziemi czyli wszelkie formy brązu i kojarzącej się z naturą zieleni. Zastosowanie konwencji rustykalnej absolutnie nie oznacza, że Przyjęcie będzie wieśniackie, a wręcz przeciwnie: zaserwujecie sobie i Waszym najbliższym to co nasze dziedzictwo ma najlepsze do zaoferowania: tradycję, jakość i wszechstronne dobro.

Niewątpliwie od kilku już sezonów weselnych, najpopularniejszym hasłem wyszukiwarek internetowych pozostaje boho. Zaskakująco, styl ten pojawił się już prawie 20 lat temu! Termin pochodzący od bohemy, czyli środowiska artystycznego, został użyty do określenia stylu, w którym miesza się wpływy hippisowskie, bohemiańskie, vintage oraz glamour. Czym będzie się wyróżniało wesele w stylu boho? Punktem styczności z opisanym wcześniej motywem będą kolory nawiązujące do ziemi i natury, do których dołożono wszechstronną lekkość i delikatność; począwszy od naturalnego makijażu i zwiewnych i wygodnych strojów, poprzez motywy kwiatowe, etniczne, folkowe i geometryczne, wykończone koronkami, piórami oraz frędzlami. Inspiracja bohemą, pozwala na pozostawienie wszystkiego w pozornym nieładzie: rzeczy niedokończone, podniszczone czy odrapane w pełni akceptowalne!

Skoro mowa o inspiracji dawną epoką, nie sposób pominąć stylu vintage, czyli ukłonu w stronę tradycji, wszystkiego co już było i z czego warto skorzystać w odświeżonym wydaniu. Terminem vitage określa się praktycznie wszystko, co ma ponad 20 lat. Zatem w sezonie 2023 śmiało możemy sięgnąć po tematy pochodzące z dzieciństwa aktualnych Par Młodych czyli głównie lat 90. Jeśli jednak lata te, nie są dla nas wystarczająco retro (jak zwykło się zamiennie nazywać ten motyw), możemy powrócić do kojarzących się z zabawą i wolnością lat 50., 60., 70. Vintage umożliwia wniesienie na wesele rodzinnych pamiątek, starych zdjęć, antycznych mebli czy praktyczne wykorzystanie eleganckiej zastawy stołowej. W kolorystyce wykorzystamy róż zarówno w jego formie pudrowej jak brudnej oraz beż. Dekoracja kwiatowa to klasyka naszych ogródków, zarówno tych przydomowych jak i rabat pod blokiem, bowiem skorzystamy z róży oraz piwoni, uzupełnionych klasyką weselnych kompozycji - gipsówką. Warto, aby na sali znalazły się takie “rupiecie” jak stara maszyna do pisania czy do szycia, klatka na ptaki lub parasolka. Co powiecie na to, aby do ślubu pojechać oldschoolowym Saabem, Volkswagenem albo Jaguarem? O zabawę w klimacie zadba zespół muzyczny, która wykona największe hity z tamtych lat.

Nieco w contrze do opisanych dotychczas będzie styl glamour, który pozwoli nam na wszystko, co w poprzednich klimatach było niedopuszczalne. Podoba wam się przepych, pikowania i kryształy? Zatem powinniście zorganizować wesele właśnie w tym charakterze, a efekt “WOW!” gwarantowany! Niemniej jednak uważajcie, aby Wasze upodobanie do świecidełek oraz ciężkich, mocno dekoracyjnych form nie przerodziło się w kicz i przesadę. Glamour, nawet jeśli kojarzy się z bogactwem i luksusem, wymaga od nas zachowania zarówno umiaru jak i klasy. Polskie Pary Młode glamour zachwyciły się już w latach 90., kiedy to motyw ten dotarł do nas zza oceanu, bowiem jego kolebką są Stany Zjednoczone. To właśnie tam, po zakończeniu Wielkiego Kryzysu w latach 1929 - 1933, po raz pierwszy pojawiła się moda na huczne i bogato dekorowane przyjęcia. Jak w praktyce wygląda dekoracja glamour? Zastosowane kolory to oczywiście złoto i srebro, uzupełnione o dodatki w kolorze czarnym, pudrowego różu, bieli, granatu czy purpury oraz wszechobecne kryształy (kryształowe żyrandole, kryształowe świeczniki, kryształowe wazony, kryształowe kieliszki…). Wszystkie te elementy powinny jednak zostać dobrane w sposób zrównoważony, aby ostatecznie stworzyć efekt wyrafinowanej elegancji.

Naszą ostatnią propozycją będzie nie tyle styl, co bardziej filozofia, a mianowicie chodzi o zero waste. Jest to postawa, w której dążymy do zminimalizowania objętości odpadów, dzięki czemu ograniczamy negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jak uwzględnić takie podeście w temacie organizacji wesela? Czy wesele zero waste w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że jak najbardziej tak i jest wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę. Transport na trasie Kościół / Urząd - sala, zorganizować w sposób ograniczający emisję spalin, czyli zapewnić naszym Gościom transport zbiorowy (autokary) lub taksówki wypełnione na dozwoloną ilość miejsc. Oczywiście, idealnym rozwiązaniem byłoby przejście piesze. Planując wesele w odpowiedniej porze roku, możemy zrezygnować z ogrzewania lub klimatyzacji. Zaproszenia wydrukujcie na papierze podlegającym recyklingowi lub w ogóle z nich zrezygnujcie - wyślijcie e-maila lub skorzystajcie z portali społecznościowych. Menu ograniczcie do takiej ilości i rodzaju dań, aby zapewnić ich maksymalne spożycie. Dzięki temu mniej jedzenia trafi do kosza. Aby zmniejszyć zużycie plastiku, warto ustalić z salą podanie napojów w karafkach oraz butelkach zwrotnych. Ślub w koncepcji zero waste może mieć swój przejaw nawet w wyborze sukni ślubnej Panny Młodej, która nie musi kupować specjalnej sukienki na ten jeden dzień - wystarczy skorzystać z oferty wypożyczalni lub komisu.

Przedstawione powyżej trendy na sezon weselny 2023 to zbiór najpopularniejszych motywów, które, jak się okazuje, nie są zbiorem rygorystycznych zasad ale mogą stanowić inspirację przy organizacji własnego ślubu. Nie bądźcie jednak niewolnikami zasad i przykazań, pamiętajcie o własnych preferencjach i pozwólcie sobie na łączenie, mieszanie ulubionych elementów, lub stwórzcie własny styl od podstaw!

Autor artykułu: Karol Peszko