Czym jest slow wedding i jak je zorganizować?

Z tego artykułu dowiesz się czym ogólnie jest filozofia slow oraz poznasz jej wybrane elementy. Szczegółowo przeanalizujemy koncepcję slow wedding, podpowiadając w jaki sposób i w jakim miejscu najlepiej zorganizować tego typu uroczystość. Nie jesteście pewni, czy ta koncepcja sprawdzi się na Waszym weselu? Rozważając wszelkie za i przeciw - rozwiejemy wszystkie wątpliwości!

Filozofia slow

W dzisiejszych czasach, kiedy żyjemy w ciągłym biegu, starając się wykonać jak najwięcej w maksymalnie skróconym czasie, coraz większe znaczenie zyskuje filozofia slow czyli z języka angielskiego - powoli. Przymiotnik slow w kontekście podejścia do otaczającego nas świata, można łączyć z wieloma rzeczownikami i tak np. slow life odzwierciedlać będzie ogólną filozofię życia, w której doceniamy chwilę teraźniejszą, zasoby przyrody czy czas spędzony z bliskimi. Uszczegółowiając tę ideę, możemy odnieść się bezpośrednio do branży hotelarsko - gastronomicznej - eventowej. Slow food oznaczać będzie jedzenie bez pośpiechu, świeżo przygotowane na podstawie lokalnych produktów wysokiej jakości. Z kolei zakwaterowania w nurcie slow (jeszcze nie powstał konkretny termin ani w języku polskim, ani angielskim) to nocowanie blisko natury, w miejscach klimatycznych z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju.

Definicja slow wedding

W największym skrócie slow wedding to po prostu wesele zorganizowane po Waszemu, przy jednoczesnym odejściu od utartych schematów i zwyczajów. Środek ciężkości kładziony jest wówczas na emocjach, ponieważ to one Tego Dnia odgrywają największą rolę. To Wasze wesele, więc powinno wyglądać dokładnie tak, jak je sobie wyobrażacie. Często, tego typu przyjęcia organizowane są jako następstwo ślubów innych niż tradycyjne katolickie, np. uroczystości humanistycznych. Już niedługo na naszym blogu pojawi się wywiad, w którym zbierzemy wszystkie informacje na temat poszczególnych typów ślubów.

Równie ważnym, co emocje, aspektem wesel slow jest uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, wykorzystanie zasobów lokalnych oraz wsparcie lokalnych biznesów. Będzie to miało swoje odzwierciedlenie w takich aspektach jak wybór miejsca imprezy i jej zaopatrzenie, o czym piszemy w dalszej części tego artykułu.

Jak zaplanować wesele slow

Omawiany koncept zakłada przede wszystkim przyjemność już na etapie przygotowania wesela, które, dzięki takiemu podejściu, będzie jak najbardziej osobiste i warte zapamiętania. Tutaj nie ma mowy o presji ze strony rodziców, teściów czy innych członków rodziny. Czy organizacja wesela “po naszemu” zakłada samotną walkę na polu poszukiwania odpowiedniego miejsca, kontraktacji cateringu, rozrywki oraz wszelkich usług dodatkowych? Na szczęście nie, w Polsce bowiem już teraz działają podmioty, zajmujące się profesjonalnym przygotowaniem slow weddings. Ze swojej strony jednak, pozostając w duchu slow, zachęcamy do ograniczenia udziału osób trzecich i podjęcia próby samodzielnego ukształtowania naszego Wesela. Niemniej jednak, idea “wolnych wesel” stanowi niejako alternatywę to panującego na temat tradycyjnych wesel powszechnego przekonania, jakoby iż na swoim przyjęciu Państwu młodzi nie tylko nie będą się bawić, jeść i pić lecz nawet niespecjalnie zapamiętają przebieg tego dnia! “Chcemy zmienić tę mentalność” mówią osoby zaangażowane w nurt slow weddingów. Jako efekt końcowy otrzymujemy celebrację oryginalną, stylową z indywidualnym wykończeniem, a przede wszystkim w pełni przeżytą (po swojemu!) i Z A P A M I Ę T A N Ą.

Oczywiście, istotną kwestią przy planowaniu każdej imprezy jest budżet. Dobrą wiadomością dla wszystkich Narzeczonych planujących slow wedding będzie dowolność w planowaniu kwoty, którą chcecie wydać. To od Was zależy czy zrobicie “wiejską potańcówkę” na 200 osób w stodole u sąsiada czy razem z najbliższymi polecicie na egzotyczną wyspę.

Miejsce

Czy mając już świadomość, czym są wesela slow, zaczęliście się zastanawiać gdzie mogłoby odbyć się takie przyjęcie? W zasadzie tutaj nie ma żadnych ograniczeń, a rozważania mogą być tak oddalone i zróżnicowane na ile umożliwia nam to nasza fantazja. Wyobraź sobie… wesele na plaży, przy akompaniamencie szumu fal. Może na drugi dzień, zamiast “poprawin” joga na piasku? A jak zabrzmi dla Was jurta na kwiecistej łące rozciągniętej pomiędzy wzgórzami przeciętymi górskim potokiem? Oczywiście, tego typu miejscówki wymagają sporego zaangażowania logistycznego ale jeśli właśnie tak wizualizujecie sobie Wasz Najważniejszy Dzień, to dlaczego nie? Opcją zdecydowanie łatwiejszą w rozplanowaniu są wszelkiego rodzaju karczmy czy folwarki, które od dobrych kilkudziesięciu lat zyskały na ogromnej popularności w naszym kraju.
Fantastycznym rozwiązaniem, na które zdecydowało się już wiele Par Młodych w Polsce, są wszelkiego rodzaju stodoły i inne zabudowania po rolnicze. Ogólna surowość tego typu wnętrz, gdzie odpowiedni klimat tworzy sama architektura budynku, pozwala na pełną dowolność przy wstawianiu dodatkowych dekoracji i wykańczania wystroju według indywidualnych preferencji, które są celem koncepcji. Jednym z tego typu miejsc, które ostatnio odwiedziliśmy i które absolutnie skradło nasze profesjonalne serca jest Zaczarowana Furmanka (https://www.facebook.com/zaczarowanafurmanka), zlokalizowana w miejscowości o romantycznie brzmiącej nazwie Antolka (woj. małopolskie).
Zatem czy typowe miejsca takie jak Restauracje, Sale Weselne czy Sale Bankietowe w Hotelach nie sprawdzą się jako lokalizacje dla wesel slow? Niekoniecznie! Należy bowiem pamiętać, że głównymi priorytetami tej koncepcji są emocje, uczucia i osobowość Pary Młodej. Dokonując ostatecznego wyboru miejsca, oprócz naszych osobistych marzeń i wizji należy jednak wziąć pod uwagę takie czynniki jak: planowana liczba uczestników imprezy, dostępność zaplecza gastronomicznego (i sanitarnego) oraz wszelkich pozostałych usług, dojazd, możliwości noclegowe oraz budżet.

Kontraktacja usług

Teoria slow wedding zachęca do podejścia lokalnego i zrównoważonego, co odnajduje swoje najpełniejsze odzwierciedlenie przy kontraktacji wszelkiego typu usług.
Tradycyjne dania weselne absolutnie nie są obowiązkowe. Zaserwujcie sobie i swoim Gościom coś co lubicie, postawcie na smaki regionalne i potrawy przyrządzone według miejscowych receptur z wykorzystaniem lokalnych produktów. Nie jecie mięsa albo jesteście weganami? Koncepcja slow wedding daje Wam pełne prawo tworzenia całego menu w oparciu o Wasze własne preferencje żywieniowe!
Nie jesteście fanami disco polo czy innych szlagierów, które stanowią ponad połowę repertuaru tradycyjnych kapel weselnych? Tańczcie razem ze swoimi najbliższymi do takiej muzyki, jaką lubicie Wy! Wasi współbiesiadnicy, kiedy tylko poczują klimat slow z pewnością przyłączą się do wspólnej zabawy.
Macie dość kiczowatych, czasem wręcz lubieżnych zabaw weselnych? Zrezygnujcie z nich! Uruchomcie wyobraźnie! Zaproponujcie swoim Gościom rozgrywki sportowe, kąpiel w jeziorze, wianie wianków, lepienie garnków lub wspomnianą wcześniej jogę w plenerze. Uruchamiając wodze fantazji nie zapomnijcie jednak o podstawowych zasadach zrównoważonego rozwoju, takich jak redukcja zużycia zasobów, zmniejszenie emisji CO2, ograniczenie w produkcji odpadów.

Slow wedding to niewątpliwie ogromna nowość na polskim rynku usług weselnych, natomiast jesteśmy przekonani, iż wzbierająca fala popularności tego konceptu na całym świecie już wkrótce dojdzie również do kraju nad Wisłą. Inicjatywy slow już teraz stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych imprez, a okoliczności, takie jak wysokie koszty, ograniczenie dostępności zasobów energetycznych, które charakteryzują obecny czas, z pewnością przyczynią się do zwiększonego zainteresowania tego typu przyjęciami.

Autor artykułu: Karol Peszko

fot. @lukasz_wagner_photography
https://instagram.com/lukasz_wagner_photography

make-up @ilona_slabon_makeup
https://instagram.com/ilona_slabon_makeup

fryzury @marysiakawa_99
https://instagram.com/marysiakawa_99

dla @zaczarowana_furmanka
https://instagram.com/zaczarowana_furmanka

by @zaczarowana_furmanka & @szewczyk.fotografia
https://instagram.com/zaczarowana_furmanka
https://www.instagram.com/szewczyk.fotografia